W związku z wymaganiami Ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym, program studiów przewiduje trzy miesiące obowiązkowych praktyk zawodowych.
Podczas studiów I-go stopnia (LICENCJACKICH) studenci Kosmetologii mają obowiązek odbycia praktyk w wymiarze:
- 4 tygodni (160 godzin) w czasie trzeciego semestru studiów,
- 4 tygodni (160 godzin) w czasie czwartego semestru studiów
- 4 tygodni (160 godzin) w czasie piątego semestru studiów,
Łącznie 480 godzin, uzyskując w ten sposób 15 punktów ECTS po 5 na każdy semestr.
Praktyki mogą odbywać się w:
- gabinetach kosmetycznych,
- salonach SPA i Wellness,
- salonach odnowy biologicznej czy masażu.
Realizacja praktyk może odbywać się również za granicą naszego kraju.
Praktyki zawodowe odbywają się w ramach wzajemnego porozumienia pomiędzy uczelnią a instytucją, którą wybierze student lub do której skieruje go uczelnia.
Dopuszcza się realizowanie praktyk w miesiącach wakacyjnych poprzedzających kolejne semestry.
Zgodnie z Regulaminem praktyk studenckich WSKiNoZ w Łodzi, w uzasadnionych przypadkach, za zgodą Rektora, studenci mogą zostać zwolnieni z odbywania praktyk. Może to dotyczyć studenta, który:
- jest zatrudniony w ramach umowy o pracę w instytucji gwarantującej uzyskanie odpowiednich umiejętności praktycznych;
- jest studentem lub absolwentem innej Szkoły Wyższej lub Zawodowej i odbył lub odbywa praktykę zawodową w trakcie nauki;
- prowadzi samodzielnie działalność gospodarczą, której główny kierunek jest zgodny ze specjalnością kształcenia;
- uczestniczy lub uczestniczył w stażach i praktykach w przedsiębiorstwach krajowych lub zagranicznych gwarantujących uzyskanie odpowiednich umiejętności praktycznych.
Celem praktyk jest przygotowanie studenta do samodzielnego rozpoczęcia kariery zawodowej i podejmowania decyzji zawodowych dotyczących własnej aktywności na rynku pracy. W trakcie praktyk zawodowych student zdobywa, bardzo trudną do osiągnięcia w warunkach uczelnianych, umiejętność w zakresie kompetencji społecznych (zorganizowanie bezpiecznego i ekonomicznego miejsca pracy, zakładu kosmetycznego; bezpośredni kontakt z „różnym” klientem i nawiązanie z nim relacji, umiejętność rozmowy z klientem oraz dobrej organizacji pracy, umiejętność pracy samodzielnej, nabycie postaw otwartości i wrażliwości na potrzeby fizyczne, psychiczne, emocjonalne klientów; odpowiedzialności za swoją pracę).
REGULAMIN PRAKTYK STUDENCKICH: