Wyższa Szkoła Kosmetyki Łódź
  
Maciej Rutkowski - Wyższa Szkoła Kosmetyki w Łodzi
Prowadzone przedmioty: biochemia, surowce kosmetyczne, toksykologia, seminarium dyplomowe

Zainteresowania badawcze: ustrojowe antyoksydanty w różnych stanach chorobowych i fizjologicznych. 

 

Absolwent renomowanego I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Łodzi, uczeń kochającego młodzież i chemię Karola Króla - zawdzięcza Mu swoją życiową drogę. Studia I stopnia z chemii ma ukończone w Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Chemicznych w Krakowie (ocena średnia 4,4), II stopnia na Uniwersytecie Łódzkim (ocena średnia 5,00). Praca w Zakładzie Chemii, następnie Zakładzie Biochemii Wojskowej Akademii Medycznej (WAM) w Łodzi, po jej likwidacji w Zakładzie Chemii i Biochemii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego (UMed) w Łodzi. W WAM doktorat w zakresie biologia medyczna – chemia bioorganiczna w oparciu o syntezy czynnych biologicznie analogów nukleotydów (nagroda Rektora WAM). Podyktowane klinicznie badania z analityki witamin antyoksydacyjnych były podstawą jego habilitacji w UMed, w zakresie dyscyplin jak przy doktoracie. Powołany na kierownika Pracowni Witamin Antyoksydacyjnych i Pierwiastków Śladowych. Twórca dydaktyki chemii na Wydziale Wojskowo-Lekarskim utworzonego UMed, kierownik przedmiotu chemia medyczna. Równoległe prowadzenie regularnych zajęć biochemicznych, współautorstwo (50% udziału) skryptu z biochemii nagrodzonego przez Rektora UMed.

Zainteresowania badawcze od około 20 lat dotyczą ustrojowych antyoksydantów w różnych stanach chorobowych i fizjologicznych. Efektem jest m.in. współpraca utrzymywana z nim od szeregu lat przez różnych klinicystów oraz przedstawicieli nauk przedklinicznych. Członek Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, Polskiego Towarzystwa Chemicznego, Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii i Rady Programowej „Problemów Terapii Monitorowanej”.

Ważniejsze wyróżnienia: Srebrny Krzyż Zasługi (1994); odznaka „Zasłużony dla Uniwersytetu Medycznego w Łodzi” (2010).

Od 2018 roku prowadzi zajęcia w Wyższej Szkole Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi.

Autor/współautor 134 artykułów w recenzowanych czasopismach naukowych, krajowych i zagranicznych, a także 2 patentów krajowych. Brał czynny udział w 82 kongresach, konferencjach, zjazdach i sympozjach naukowych (krajowych i zagranicznych), na których przedstawił 138 doniesień i komunikatów. 

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem